5 dní po zrušení povinnej dvojtýždňovej karantény po návrate z cudziny sme sa hneď v pondelok 15.6. vybrali zmapovať situáciu pre jachtárov v Primoštene a okolí.

Zo Zvolena vyrážame na Ostrihom ešte pred obedom. Hraničný prechod do Maďarska je voľný. (Odporúčanie MZV SR vyhnúť sa tranzitu cez Maďarsko bolo zrušené presne 15.6.) Maďarskú diaľničnú známku kupujeme na lokálnej pumpe, kde ešte ľudia v interiéri predajne nosia rúška.

Neskorý obed na 206-tom kilometri M7 u „Berenyiho“ hlceme, už patrične hladní, na terase. Niektorí zákazníci sedia vo vnútri. Čašníci rúška nenosia.

Na absolútne prázdny hraničný prechod Leténye – Goričan prichádzame okolo 17h. Chorvátska strana požaduje formulár na vstup. Máme ho vopred vyplnený a podľa odporučenia vytlačený a umiestnený na viditeľnom mieste. Colník ho pýta a overuje údaje podľa občianskych preukazov.
(Formulár je aj v slovenčine dostupný na stránke entercroatia.mup.hr. Vyplňuje sa jeden pre celú osádku auta.)

Cestovanie do Chorvátska 2020
Formulár na vstup do Chorvátska

Autocesta A4 (Goričan – Zagreb) aj A1 (Zágreb – Split) zíva prázdnotou, tak ako aj čerpacie stanice pozdĺž diaľnice. Obsluha nosí rúška len sporadicky. Na použitie dezinfekcie na ruky, vždy dostupnej na viditeľnom mieste pri vstupe do predajne, neupozorňujú. Na toaletách sú zato všade k dispozícii jednorazové utierky. Úloha chrániť sa a vypiť si kávu von tak zostáva na nás.

Okolo 22h sa pred našim autom dvíha rampa do mariny Kremik. V tomto roku lemuje more nespočetne viac lodí na suchom státí. Žeby ich majitelia neplánovali tento rok vyplávať?

Reštaurácia s hosťami usadenými len pri dvoch stoloch je ešte otvorená. Objednávame si zaslúžené pivo Pan, biele víno a pržené lignje. 🙂

Prvý deň na lodi

V utorok je marina pustá. Ani na toaletách niet duše. Obchod s potravinami je zatiaľ zatvorený, no malý stánok s ovocím a zeleninou funguje.

Doobeda montujeme nanovo kožou potiahnuté kormidlá a keďže fúka aspoň premenlivý vietor, vyrážame plachtiť. More je neskutočne prázdne, tak ako pred 15-imi rokmi. Ani na primoštenských plážach pred známym hotelom Zora nebadať žiadny pohyb.

Na večeru do reštaurácie Oáza nás vezie 65-ročný taxikár Ľubo. Rúško nemá. Rozpráva o tom, aké je Chorvátsko prázdne. V Oáze sa kocháme výhľadom na zapadajúce slnko a baštíme na teľacej peke. Majiteľ reštaurácie Zdravko berie túto krízu ako jednu z mnohých, ktoré tu už boli a tie ďalšie ešte len prídu. Sám je svetobežníkom, ktorý zažil výhry i pády. Len do New Yorku sa plavil na námorných lodiach 198-krát.

Druhý deň na lodi

Po brigáde na office Felyma Yacht sa znovu izolujeme a vyrážame smerom do Rogoznice. Máme šťastie zazrieť loď spoločnosti Plovput, ktorá práve montuje znak izolovaného nebezpečenstva na 10 metrovej plytčine uprostred 80 metrových hĺbok. Plávame proti vetru okolo majáku Mulo priamo do Rogoznice. Pláže sú prázdne aj tam. Len kde tu sa niekto kúpe.

Večeru plánujeme vo vyľudnenom Primoštene. Prekvapí nás len rakúska regata. (Aj v marine Kremik je 80% áut s rakúskou ŠPZ.) K večeru je na bójkach do 15 lodí, mestské mólo je však už plné. Večeriame na terase v Starom Sele, ktorá sa začína pomaly zapĺňať. V historickom Primoštene sú otvorené ešte 3 iné reštaurácie, no viac by sa ich ani neuživilo. Zákazníci sa usádzajú len na terasách. Dezinfekcie na ruky sú pripravené aj pri vstupoch na terasy. Čašníci však rúška nenosia.

Ešte jeden deň na lodi

V marine je dnes rušnejšie. Z nášho móla vyplávala jedna slovenská osádka, na vedľajšej sa práve naloďujú Češi s autami na pražských ŠPZ. Izolujeme sa a deň trávime v zátoke s výhľadom na maják Mulo. Takmer celý deň sme tu sami. Doobeda zakotvil vedľa nás len malý čln s trojčlennou osádkou, poobede zase plachetnica s chorvátskou čisto mužskou osádkou z ktorej sa ozýva prenikavá vrava. Za 40 minút máme uvarený výborný obed, opaľujeme sa, kúpeme. Relax ako sa patrí.

Na večeru mierime do vychýrenej rogoznickej reštaurácie Antonijo. Pri vstupe je tak, ako všade, k dispozícii dezinfekcia na ruky. Čašník bez rúška nás usádza na terasu. Tá sa už okolo 21h zapĺňa. Vraciame sa na loď a zapíjame trojdňový pobyt na lodi. 🙂

Cesta z Chorvátska

Na spiatočnej ceste cítiť v protismere na diaľnici Zágreb – Split hustejšiu premávku. Čerpacie stanice sú ale stále na oboch stranách diaľnice prázdne. Na hraničnom prechode Goričan – Leténye čakáme niečo cez 10 minút. Tí, ktorí cestujú do Chorvátska si počkajú dlhšie. V dvojrade stojí okolo 60 áut.

Odporúčania pre dovolenku v Chorvátsku

Epidemiologická situácia v Chorvátsku sa po minimálnych denných prírastkoch zhoršuje. Ministerstvo zahraničných vecí SR však krajinu stále eviduje ako bezpečnú. (údaj k 26.6.2020) Apeluje len na nutnosť dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia.

Po našej osobnej skúsenosti doporučujeme zachovať ostražitosť, udržiavať sociálny odstup a pri vstupe do interiéru používať ochranné rúška (ev. respirátory s vyšším stupňom ochrany) a dezinfekciu na ruky. Tú je vhodné použiť aj pri opustení daného priestoru.

Samotný pobyt na lodi nepredstavuje riziko nákazy z vonku. Celú dobu sa môžete okrem momentu prevzatia lode, nákupu potravín, či natankovania pitnej vody, zdržiavať v úzkom kruhu blízkych a užívať si krásy chorvátskeho mora v nespočetných zátokách.