Jedinečná, dobrodružná, slobodná, často prerastajúca v závislosť. Dovolenku na mori buď milujete alebo nenávidíte.

Od čoho to závisí?

Pre koho je vhodná?

Úspech dovolenky na mori závisí hlavne od vašej povahy a povahy vašej posádky. Skúsme sa na pobyt na plachetnici pozrieť detailnejšie…

Správna osádka na lodi v súvislostiach

Prenajímame zásadne celú loď. Nedopĺňame osádku ľuďmi, ktorí sa nikdy nevideli. Vyberáte si ju sami a to je hneď polovica úspechu. (Vo vedľajšej kajute totiž nebude chrápať neznámy človek, ale váš dobrý známy. 😉) Tým zvyšujeme predpoklad ľahšej dohody napríklad aj na itinerári. Máte plnú slobodu. Určujete plán plavby, podľa toho či zatúžite po poznávacej dovolenke, kedy navštívite väčšie, historicky a kultúrne významné mestá Split, Trogir, Šibenik (kliknite si na naše tipy na výlety loďou) alebo skôr po tej pobytovej dovolenke s kúpaním v prázdnych zátokách s dokonale priezračnou vodou, vôňou borovíc a neutíchajúcim cvrlikaním cikád, ktoré prehluší len reprosústava lode.

Plavba na plachetnici
Pohoda počas jarnej plavby.

Športovo založená posádka sa určite neubráni pokušeniu plaviť sa na plachty. Keď zafúka vietor, vytiahnete plachty, vypnete motor… Zavládne úžasné ticho  a plachetnica reže vodnú hladinu. Vlny sa trieštia na špičke lode. (Tí, ktorí podcenia športové nepremokavé oblečenie pravdepodobne skončia v podpalubí…)

Počet osôb do osádky

O tom, či sa budete na prenajatej lodi cítiť komforte závisí aj od počtu pasažierov. Nedoporúčame prepĺňať loď a snažiť sa zaplniť aj posledné miesto v salóne (Salón je priestor v strede lode. Povahou sa jedná o obývačku s jedálňou, ktorá sa dá na noc prerobiť na komfortné miesto na spanie. Zvyčajne v salóne spáva len kapitán.) V rozrátavaní ceny prenajatej lode na hlavu nevznikne významný rozdiel, zato budete mať väčší komfort.

Dobré rady na prevenciu „ponorky“ na lodi

Ak si myslíte, že členov osádky dostatočne poznáte a že určite budete spolu vychádzať, niektoré situácie vás môžu zaskočia. Vydržať pospolu 24 hodín denne na 9 miestnej lodi môže prerásť do vypätej situácie a neochoty či neschopnosti tolerovať sa navzájom. Naše doporučene znie, aby ste si vždy, keď niekde vyviažete alebo zakotvíte loď, dali rozchod a nezgrupovali sa za každú cenu aj na súši. Každý potrebuje v rámci dňa aj pár minút sám pre seba. Malý objavný výlet v gumenom člne na ostrov  alebo večerná prechádzka v meste v dvojici či osamote padne často naozaj vhod.

Oddych na plachetnici.
Chvíľa pre seba na gumenom člne

Jachtárska povaha, pružnosť a prispôsobivosť

A čo vaša povaha, miera frustračnej tolerancie, vaše hranice? Ako tie ovplyvnia pobyt na plachetnici?

Na dovolenku na lodi by sa mali vybrať ľudia tolerantní, priateľskí, schopní pružne reagovať, takí čo majú aspoň kvapku dobrodružnej povahy. (A ideálne bez negatívnej skúsenosti s morskou chorobou. 😉) Na lodi budete musieť ťahať za jeden povraz a prispôsobiť sa najslabšiemu členovi osádky. Týždeň strávený na prenajatej lodi sa dá prirovnať ku dovolenke na horách. Aj tam vás limituje najslabší člen výpravy a počasie.

Ak si viete predstaviť dovolenku s dobrou partou na horách, malo by vám to fungovať aj na lodi. 😊

A čo vám na lodi môže naozaj prekážať?

Obmedzený priestor na lodi a v kajute

Na lodi je miesta presne tak akurát. (Určite sa s niečím zadkom zrazíte aspoň raz. 😀 )

Kajuty sú väčšinou dvojposteľové s malou policovo-vešiakovou, na mieru vstavanou skriňou a dlhou policou pozdĺž postele a boku lode. Zbaliť sa na loď preto treba rozumne a úsporne, aby ste nemuseli plávať medzi všetkými vecami, ktoré ste si doniesli. Zbytočne by vás to len rozčuľovalo. Rozumný minimalizmus je v tomto prípade určite na mieste.

Osobná hygiena na lodi

Na umývanie sa využíva pitná voda, ktorú si musíte vopred, ešte v prístave, nabrať hadicou priamo z hydrantu do tanku (nádrž na pitnú vodu v trupe lode). Do umývadla vám natečie z klasického kohútika a vytečie do mora. Po osprchovaní ju však musíte vypumpovať do mora. Elektrická pumpa, ktorá to za vás spraví (bilge pumpa) funguje na gombík, ale musí byt dostatočne nabitá baterka. Pre tieto „štrapácie“ je vhodnejšie sprchovať sa v prístavoch. Spoločné umyvárne a toalety bývajú nové či zrekonštruované a naozaj udržiavané vo vysokej čistote. Rovnako je vhodné vykonať aj potrebu na súši. Máte s tým jednoducho menej roboty. 😊 Na mnohých lodiach totiž treba obsah toalety vypumpovať do mora pomocou páky a znovu napumpovať morskú vodu. Pokiaľ vás potreba zastihne v prístave a zdržiavate sa na lodi, v prístave by sa mal obsah toalety pumpovať do fekálneho tanku, ktorý po vyplávaní z prístavu či zátoky vypustíte na šírom mori rybičkám. Počas plavby sa obsah toalety vypúšťa priamo do mora. Však sa jedná o biologický nutričný odpad. 😉

Viete si už dovolenku na mori predstaviť bližšie a posúdiť či ste vhodným adeptom? Ak máte ďalšie otázky, pýtajte sa. Dovolenka na plachetnici môže byť aj pre vás fantastická. 😊