Dovolenka na jachte. O čom to je?

Plachetnica môže byť pre vás kompletne zariadeným plávajúcim domom na ceste za dobrodružstvom, za históriou alebo za kultúrou. Výber je už len na vás. Buďme ale konkrétnejší.

Výbava plachetnice

Plachetnice v našej flotile, od francúzskeho výrobcu Jeanneau sú vybavené:

  • tromi dvojposteľovými kajutami v podobe manželských lôžok (plus jednou kajutou s poschodovým lôžkom na Sun Oddysey 43) vrátane posteľnej bielizne
  • dvomi toaletami so sprchou (k dispozícii je studená aj teplá voda),
  • kuchynkou s chladničkou, mrazničkou, plynovým šporákom, plynovou rúrou, nádobami na varenie, taniermi, príbormi
  • salónom (rozumej priestor so stolom a sedačkami) v ktorom je možné ustlať ešte pre 3 osoby,
  • v exteriéri stolom a sedením z tíkového dreva, ktorého vlas zabraňuje pošmyknutiu sa v prípade zvýšenej vlhkosti.

Plávajúci “dom” je vám teda k plnej dispozícii. Ako sa ale presunúť a kde?

Plavba plachetnicou

Každé plavidlo vedie osoba na to spôsobilá, vlastniaca licenciu na vedenie plavidla – kapitán. Plachetnice sú vybavené motorom značky Yanmar a presun je preto možný aj v prípade slabého vetra.

Miesta, ktoré chcete navštíviť je ideálne dohodnúť s kapitánom na základe aktuálnych meteorologických podmienok a podľa vašich preferencií. Niekto obľubuje navštíviť známe mestá na pevnine, či už Split, Trogir, Šibenik, Makarsku, iný ostrovy s autentickou atmosférou ako napríklad Vis, Korčula, Hvar. Niekto iný zase vyhľadáva pokoj, kúpanie v zátokách, návštevu menších miest až dedín so špecifickým koloritom, spomeňme aspoň Stomorskú, Komižu, Kaprije. Špecifikom pre dobrodruhov ostáva noc na mori, keď loď nie je vyviazaná na móle v prístave ale v zátoke na bójke.

Domovský prístav Primošten

Domovským prístavom našej flotily je Marina Kremík pri Primoštene. Jedná sa o najlepšie chránenú marinu v Chorvátsku od poveternostných vplyvov. Mestečko Primošten sa nachádza 3 minúty autom od mariny, prípadne 60 minút pešo pozdĺž pobrežia. Poskytuje pláže, reštaurácie, bary, obchodíky so suvenírmi, známu diskotéku na chorvátskom pobreží – Auróru.

pohľad na Primošten z pevniny
Pohľad na mestečko Primošten

Pár dobrých rád a zvykov pre jachtárov

  • Počasie na mori sa dá prirovnať k počasiu v Tatrách. Na týždňovú dovolenku v Tatrách si vždy pribalíte do ruksaku okrem krátkeho trička aj nepremokavé oblečenie. Rovnako je to aj na mori. Odporúčame preto mať k dispozícii teplé a nepremokavé oblečenie aj v letných mesiacoch.
  • Stravovanie je ideálne zabezpečiť kolektívne.
  • Jachtárskym zvykom je postarať sa o dopravu kapitána do Chorvátska a stravovanie kapitána na mieste.
  • Na lodi sa chodí na boso alebo v topánkach s podrážkou, ktorá nepíše.

Cena prenájmu plachetnice

Plachetnice prenajímame na 1 týždeň od piatku poobedia do piatku doobeda (pokiaľ nie je dohodnuté inak.) Nalodením v piatok sa vyhnete zhustenej premávke na diaľnici počas letných mesiacov a rovnako môžete profitovať z prázdnejších tranzitných prístavov v sobotu, kedy má nastavenú výmenu turnusu väčšina charterových spoločností. Cenník nájdete na web stránke Felyma yacht. V cene je zahrnuté aj vystavenie crewlistu (rozumej menný zoznam pasažierov potrebný na vyplávanie potvrdený orgánom Ministerstva pomorstva, prometa i infrastrukture na miestnom kapitanáte) a gumený čln, na ktorý si môžete prenajať motor. Ďalšie náklady predstavuje spotreba nafty, poplatky v prístavoch, pobytová taxa a záverečné upratovanie lode.