• Početnosť pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 v Chorvátsku
  • Možnosti bezpečnej dovolenky pri mori na plachetnici

Koronavírus v Chorvátsku

Situácia v Chorvátsku je stabilizovaná. Nosenie rúšok v interiéri a MHD sa stalo povinným od 15.7.2020. Táto povinnosť, na ktorú sme zvyknutí zo slovenského prostredia, pretrváva aj naďalej.  Zo strany Bosny a Hercegoviny, Kosova, Srbska a Severného Macedónska sa Chorvátsko chráni povinnou 14-dňovou karanténou a to bez ohľadu na štátne občianstvo.

Počet aktívnych prípadov dosahuje približne slovenské pomery. Pre porovnanie má k 30.7.2020 Chorvátsko 749 prípadov, Slovensko 562, no Češi až 4.510. Kde by ste sa viac obávali ísť vy?

(Ne)zodpovedné správanie turistov

Chuť cestovať, spoznávať nové miesta a užívať si more mnohokrát privedie turistov na jedno a to isté miesto. Začiatkom júla ešte prázdne pláže známych destinácií sa začínajú zapĺňať. Ani zďaleka nedosahujú návštevnosť z minulých rokov, no dvojmetrová bezpečná vzdialenosť medzi jednotlivými rodinnými skupinkami ľudí už nebýva samozrejmá a ľahko dosiahnuteľná. Dovolenkári z rôznych krajín s odlišnou mentalitou a teda aj postojom k opatreniam zamedzujúcim šíreniu koronavírusu sa tak premiešavajú nie len na pláži, ale aj v spoločných priestoroch v ubytovacích zariadenia. Vyhľadávanie prázdnych pláži za mestom príde na obtiaž.

dovolenka v Chorvátsku na pláži
Pláž na Makarskej z konca júla 2020

Dovolenka na prenajatej lodi

Možnosti dovolenkovania sú však diametrálne odlišné ak si prenajmete loď. Stávate sa pánom svojho času a určujete si charakter a rytmus dňa. Sami vyberáte aj miesta, na ktoré by ste sa chceli plaviť, a to vždy podľa prognóz počasia.

Počas koronavírusovej krízy môžete celý týždeň stráviť s vašimi blízkymi v izolácii a zabávať sa kúpaním priamo z lode, plachtením, objavovaním zátok s čírou vodou. Stravovanie si tiež môžete zabezpečiť priamo na lodi v lodnej kuchynke, kde býva k dispozícii plynový sporák a rúra.

Dovolenka pri mori na prenajatej lodi
Kúpanie z lode v strednej Dalmácii, pri Žaboriči

Lode na prenájom, bez kapitána, ale aj s kapitánom, ponúka aj spoločnosť Felyma yacht. Sídli neďaleko malebného historického mestečka Primošten, v najlepšie prírodne chránenej marine Jadranského pobrežia, v Kremiku. Prenájmy lodí poskytuje, ako jediná charterová spoločnosť, od piatku do piatku. Dbá tak o vyšší cestovateľský komfort svojich klientov, čo v čase výskytu koronavírusu prináša ďalší pozitívny efekt bezpečnejšieho cestovania a znižovania kontaktov na prázdnejších benzínových pumpách.

Napriek relatívne nízkemu počtu aktívnych chorvátskych prípadov, neuberajte na ostražitosti ani zodpovednosti a užívajte si krásy dovolenky pri mori priamo z paluby prenajatej lode. 😉

O povinnostiach spojených so vstupom do Chorvátska sa dočítate viac v stručnom článku: Covid 19 a cestovanie do Chorvátska od 15.7.2020.