Plachetnica môže byť pre vás kompletne zariadeným plávajúcim domom na ceste za dobrodružstvom, za históriou alebo za kultúrou. Výber je už len na vás. Buďme ale konkrétnejší.

Výbava plachetnice

Plachetnice v našej flotile, od francúzskeho výrobcu Jeanneau sú vybavené:

  • tromi dvojposteľovými kajutami v podobe manželských lôžok (plus jednou kajutou s poschodovým lôžkom na Sun Oddysey 43) vrátane posteľnej bielizne
  • dvomi toaletami so sprchou (k dispozícii je studená aj teplá voda),
  • kuchynkou s chladničkou, mrazničkou, plynovým šporákom, plynovou rúrou, nádobami na varenie, taniermi, príbormi
  • salónom (rozumej priestor so stolom a sedačkami) v ktorom je možné ustlať ešte pre 3 osoby,
  • v exteriéri stolom a sedením z tíkového dreva, ktorého vlas zabraňuje pošmyknutiu sa v prípade zvýšenej vlhkosti.

Plávajúci “dom” je vám teda k plnej dispozícii. Ako sa ale presunúť a kde?

Plynový sporák
Plynový sporák, plynová rúra, chladnička z vrchu plnená
Spoločná večera v salóne

Plavba plachetnicou

Každé plavidlo vedie osoba na to spôsobilá, vlastniaca licenciu na vedenie plavidla – kapitán. Plachetnice sú vybavené motorom značky Yanmar a presun je preto možný aj v prípade slabého vetra.

Miesta, ktoré chcete navštíviť je ideálne dohodnúť s kapitánom na základe aktuálnych meteorologických podmienok a podľa vašich preferencií. Niekto obľubuje navštíviť známe mestá na pevnine, či už Split, Trogir, Šibenik, Makarsku, iný ostrovy s autentickou atmosférou ako napríklad Vis, Korčula, Hvar. Niekto iný zase vyhľadáva pokoj, kúpanie v zátokách, návštevu menších miest až dedín so špecifickým koloritom, spomeňme aspoň Stomorskú, Komižu, Kaprije. Špecifikom pre dobrodruhov ostáva noc na mori, keď loď nie je vyviazaná na móle v prístave ale v zátoke na bójke.

Domovský prístav Primošten

Domovským prístavom našej flotily je Marina Kremík pri Primoštene. Jedná sa o najlepšie chránenú marinu v Chorvátsku od poveternostných vplyvov. Mestečko Primošten sa nachádza 3 minúty autom od mariny, prípadne 60 minút pešo pozdĺž pobrežia. Poskytuje pláže, reštaurácie, bary, obchodíky so suvenírmi, známu diskotéku na chorvátskom pobreží – Auróru.

Pohľad na mestečko Primošten

Pár dobrých rád a zvykov pre jachtárov

  • Počasie na mori sa dá prirovnať k počasiu v Tatrách. Na týždňovú dovolenku v Tatrách si vždy pribalíte do ruksaku okrem krátkeho trička aj nepremokavé oblečenie. Rovnako je to aj na mori. Odporúčame preto mať k dispozícii teplé a nepremokavé oblečenie aj v letných mesiacoch.
  • Stravovanie je ideálne zabezpečiť kolektívne.
  • Jachtárskym zvykom je postarať sa o dopravu kapitána do Chorvátska a stravovanie kapitána na mieste.
  • Na lodi sa chodí na boso alebo v topánkach s podrážkou, ktorá nepíše.

Cena prenájmu plachetnice

Plachetnice prenajímame na 1 týždeň od piatku poobedia do piatku doobeda (pokiaľ nie je dohodnuté inak.) Nalodením v piatok sa vyhnete zhustenej premávke na diaľnici počas letných mesiacov a rovnako môžete profitovať z prázdnejších tranzitných prístavov v sobotu, kedy má nastavenú výmenu turnusu väčšina charterových spoločností. Cenník nájdete na web stránke Felyma yacht. V cene je zahrnuté aj vystavenie crewlistu (rozumej menný zoznam pasažierov potrebný na vyplávanie potvrdený orgánom Ministerstva pomorstva, prometa i infrastrukture na miestnom kapitanáte) a gumený čln, na ktorý si môžete prenajať motor. Ďalšie náklady predstavuje spotreba nafty, poplatky v prístavoch, pobytová taxa a záverečné upratovanie lode.